Aktualności

 


 

Narodowe Czytanie

w Mordach

 

 

Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach już po raz drugi wystąpił w roli jednego z dwóch podstawowych współorganizatorów Narodowego Czytania w Mordach.

 

Głównym, miejscowym organizatorem NC była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach. Pozostali współorganizatorzy to: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Biblioteka Publiczna w Stoku Lackim, Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego (stowarzyszenie).

 

 W sobotę, 3 września 2016 roku, do akcji NC, zainicjowanej w roku 2012 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, przystąpiło w Mordach prawie 40 osób w różnym wieku, reprezentujących rozmaite profesje, stowarzyszenia, miejscowości.

 

Tym razem czytający i słuchacze delektowali się powieścią Henryka Sienkiewicza Quo vadis. Nieprzypadkowo bieżący rok powiązano z osobą i twórczością Litwosa – wszak w roku 2016 mija równo 170 lat od urodzenia się wybitnego powieściopisarza i nowelisty, 100 lat od jego śmierci oraz 120 lat od pierwszego zwartego wydania opowieści o tragicznych losach Rzymu z czasów panowania cezara Nerona.

 

Czytanie zainicjował burmistrz Mordów, Jan Paweł Ługowski.

Nie zabrakło postaci z dawnych epok, w które wcieliły się następujące osoby:

 

- Mirosław Łukowski (Henryk Sienkiewicz) – sekretarz Miasta i Gminy Mordy;

- Łukasz A. Wawryniuk (Marek Winicjusz) – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach;

- Monika Bogusz (Ligia) – stażystka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach;

- Mariusz Stangreciuk (Neron) – sołtys wsi Wojnów.

 

Wszyscy czytający otrzymali dyplomy potwierdzające udział w NC, a każdy, kto miał przy sobie egzemplarz Quo vadis, mógł go uświetnić pamiątkową pieczęcią.

 

Uroczyste czytanie poprowadziła – podobnie jak w roku ubiegłym – prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach oraz prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego.

 

Zob. też  www.mordzkieoko.wordpress.com

 

 

                                                                                     Violetta Machnicka

 

Autor zdjęć: Krzysztof Machnicki