Aktualności


 

Listy do Ireny Ostaszyk nagrodzone

 

 

Znamy już zwycięzców konkursu literackiego, który zorganizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach.

 

Konkurs „List do Ireny Ostaszyk” był skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu całego kraju. W pierwszej edycji konkursu zostało zgłoszonych 6 listów, których treść dotyczyła życia i twórczości patronki mordzkiej książnicy. Prace oceniała komisja, w skład której weszli: prof. nzw. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka – literaturoznawca, folklorystka, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prof. nzw. dr hab. Joanna Kuć – językoznawca, dialektolog, onomasta, pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz mgr Łukasz A. Wawryniuk – filolog polski, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, piszący pracę doktorską o życiu i twórczości Ireny Ostaszyk.

 

Zwycięzcy konkursu     

     

Decyzją jury w kategorii osób do 13 lat II miejsce zajęła klasa III a z Zespołu Oświatowego w Mordach, zaś III – Weronika Bolesta z tej samej placówki. W kategorii osób w wieku 13-18 lat przyznano tylko II miejsce, które trafiło do Damiana Laprusa z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Siedlcach. W ostatniej kategorii (osoby powyżej 18 lat) II miejsce zajął list Barbary Maksymiuk z Siedleckiej Grupy Literackiej WITRAŻ, zaś III miejsca (ex aequo) – listy Jadwigi Kesling i Elżbiety Radlińskiej-Trębickiej.

 

– Ocenialiśmy zgłoszone listy pod kątem oryginalności, kreatywności, sensownego odniesienia do życia bądź twórczości Ireny Ostaszyk oraz zwracaliśmy uwagę na wartość pracy. We wszystkich kategoriach nie przyznaliśmy pierwszych miejsc – informuje prof. Beata Walęciuk-Dejneka, przewodnicząca komisji konkursowej.

 

Konkurs powstał w celu przybliżania oraz ocalania od zapomnienia osoby i twórczości Ireny Ostaszyk, popularyzacji regionalnych i lokalnych publikacji książkowych, a także w celu rozwoju umiejętności literackich. Druga edycja konkursu już pod koniec roku.

Ac