26 marca 2024 roku Dyrektor Instytutu dr hab. Sławomir Sobieraj, prof. uczelni oraz mgr Maria Długołęcka-Pietrzak odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, aby wziąć udział w Powiatowym Dyktandzie Ortograficznym „Wyszkowskie Dyktando”, którego współorganizatorem jest Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach. Uczniowie szkół średnich, biorący udział w tym etapie, otrzymali upominki oraz nagrody od Uniwersytetu i Instytutu. Tekst dyktanda - Dzień z życia niespełna dziewiętnastoletniej maturzystki – przygotowała dr Agnieszka Kijak z IJiL.

organizatorzy dyktanda pozują do zdjęcia z uczestnikami

23 marca 2024 roku mgr Maria Długołęcka-Pietrzak reprezentowała Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach podczas XXV Międzywojewódzkiego konkursu poezji i prozy ludowej imienia Wacława Tuwalskiego, którego celem jest propagowanie literatury ludowej, w tym tradycyjnych anonimowych tekstów ludowych (wierszowanych i prozatorskich) oraz twórczości współczesnych pisarzy ludowych, popularyzacja bogactwa gwar regionów Podlasia i Mazowsza, a także włączanie młodych pokoleń w kulturę folkloru i tradycji przodków.

Mgr Długołęcka-Pietrzak w pracach jury konkursowego (obok przedstawicieli UMCS, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego oraz nauczycieli polonistów) bierze udział od 10 lat. W tym roku, z okazji jubileuszu Konkursu, poprowadziła także Galę Laureatów.

festiwal ludowy

Konkurs wymowy angielskiej plakat
Plakat konkurs na esej

Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.