semiarium logo

Szanowni Państwo,

zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowym seminarium naukowym nt.

Poznanie innego drogą do tożsamości:

bohater utworu literackiego jako inny w literaturze europejskiej po 1989 roku

Seminarium jest kontynuacją poprzedniego spotkania naukowego, które odbyło się w 2021 roku pt. Inny/inność we współczesnej literaturze europejskiej (po 1989 roku).

Proponujemy refleksję nad następującymi zagadnieniami szczegółowymi:

• Bohater nomadyczny a problematyka inności;
  • Bohater w drodze. Podróż jako poszukiwanie inności;
  • Homo academicus jako inny w utworze literackim;
  • Niepełnosprawny jako inny w utworze literackim;
  • Migrant jako inny w utworze literackim;
  • Inny/inność w literaturze: problem granicy między swojskością a obcością oraz możliwości jej przekroczenia;
  • Poznanie Innego/dialog z Innym (Drugim, Obcym) jako składowa autorefleksji nad tożsamością;
  • Bohater utworu literackiego jako inny w kontekście badań posthumanistycznych.

Seminarium odbędzie się 22-23 września 2022 roku online.

Języki obrad: wszystkie słowiańskie i angielski.

Zgłoszenia uczestnictwa w seminarium prosimy wysyłać do 25 sierpnia 2022 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komitet organizacyjny: dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni, dr hab. Sławomir Sobieraj, prof. uczelni, dr hab. Ludmiła Mnich, prof. uczelni, dr hab. Kristina Vorontsova, dr Oksana Blashkiv, dr Svitlana Hayduk, dr Walentyna Krupowies.