NEW VERSION - 2025-05-16 07:27:56

Na początku maja 2025 r. dr Katarzyna Kozak z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa w ramach wymiany kadry akademickiej (Program Erasmus +) przeprowadziła zajęcia dydaktyczne w Instituto Politécnico de Santarém. Program wizyty obejmował spotkanie z pracownikami i studentami uczelni oraz wykłady z zakresu wczesnonowożytnej literatury angielskiej. Rezultatem rozmów są plany podjęcia współpracy badawczej. Ponadto czas wizyty poświęcony został na promocję wyjazdów w ramach projektu Erasmus+ do UwS wśród studentów uczelni goszczącej.

 Na zdjęciu dr Katarzyna Kozak  Na zdjęciu dr Katarzyna Kozak wraz ze słuchaczami

 

W dniu 13 maja w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach odbył się wykład Joanny Piekarskiej pod tytułem "Bohaterowie dzieciństwa na kozetce psychoanalityka". Spotkanie było częścią Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i skupiało się na łączeniu literatury dziecięcej z psychologiczną refleksją nad postaciami z książek. Podczas wykładu uczestnicy poznali życiorysy autorów klasycznych powieści dla młodzieży oraz zapoznali się z nowatorskimi interpretacjami ich najbardziej znanych dzieł (m.in. ''Alicja w krainie czarów'', ''Piotruś Pan'', ''Pippi Pończoszanka'', ''Kubuś Puchatek'', ''Pinokio''). W wydarzeniu wzięli udział studenci II i III roku filologii polskiej razem z dr. Piotrem Prachnio i mgr Barbarą Bandzarewicz.

 Zdjęcie przedstawia Janinę Piekarską wygłaszającą wykład  Zdjęcie przedstawia uczestników spotkania

 

12 maja 2025 roku odbyły się pierwsze Siedleckie Spotkania Literaturoznawcze - nowa inicjatywa Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS w Siedlcach. Wydarzenie, które zgromadziło miłośników literatury, badaczy oraz studentów zainteresowanych współczesnymi kierunkami analizy tekstów literackich, uświetnili swoimi wykładami zaproszeni goście: dr hab. Radosław Sioma, profesor z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozważający o Psychofantastyce Stefana Grabińskiego, oraz dr hab. Piotr Millati, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, który wygłosił prelekcję Filozoficzność mikroopowiadań Sławomira Mrożka. Spotkanie zainaugurował Dyrektor IJiL, dr hab. Sławomir Sobieraj, prof. uczelni, zapowiadając jednocześnie kolejne przedsięwzięcia tego literaturoznawczego cyklu. Po wykładach odbyła się ożywiona dyskusja, w której wzięli udział i pracownicy Instytutu (m.in. dr hab. Barbara Stelingowska, prof. uczelni, dr hab. Beata Żywicka, prof. uczelni, dr Ewa Kozak, dr Walentyna Krupoves, mgr Barbara Bandzarewicz, mgr Maria Długołęcka-Pietrzak, dr hab. Roman Bobryk, prof. uczelni, prof. dr hab. Aleksander Kiklewicz, oraz dr hab. Krzysztof Ćwikliński, prof. uczelni, który był jednocześnie jednym z pomysłodawców inicjatywy), i studenci, którzy wyjątkowo licznie przybyli na spotkanie. Jak się okazało, wydarzenia tego typu nie tylko pogłębiają wiedzę uczestników, ale także sprzyjają integracji środowiska literaturoznawczego i promują kulturę czytelniczą.

 1