Raport samooceny dla kierunku FILOLOGIA POLSKA (dokument docx)
Raport samooceny dla kierunku LOGOPEDIA Z AUDIOLOGIĄ (dokument docx)
W dnia 17-18 maja w Lublinie odbyła się II Majówka Logopedyczna dedykowana dr. Józefowi Tadeuszowi Kani, organizowana przez Zakład Logopedii i Jezykoznawstwa Stosowanego UMCS oraz Naukowe Koło Logopedów i Audiologów UMCS cieszymy się, że również w tym roku mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wśród prelegentów znalazła się dr hab. Alina Maciejewska, prof. Uczelni, dr Paulina Mistal, dr Kamila Bigos. Warsztaty poprowadziły dr Ewa Dzięcioł wraz z dr Aldoną Kocyłą-Lukasiewicz. Wśród uczestników znaleźli się dr Łukasz Maj i dr Adrianna Urban-Rafałek.
Niezmiernie miło pochwalić się studentkami siedleckiej Logopedii, które wystąpiły w roli prelegentów (Pani Maja Dylewska oraz Pani Weronika Sienicka) zaś panie Julia Cieciera, Marta Szymanik, Roksana Kargol, Agata Pajchel i Patrycja Pietrzak zaprezentowały swoje postery naukowe. Gratulujemy świetnych wystąpień!
15 maja 2025 roku w naszym Instytucie odbyło się spotkanie autorskie Mariusza Wojteczka – pisarza, recenzenta i redaktora portali o popkulturze. Wydarzenie zorganizowało Koło Naukowe Polonistów z opiekunem, mgr Barbarą Bandzarewicz. Rozmowę z Autorem poprowadziła Ewa Skultecka, studentka naszej polonistyki i przewodnicząca KNP. W wydarzeniu wzięli udział licznie zgromadzeni studenci i pracownicy uczelni, w tym Dyrektor IJiL, dr hab. Sławomir Sobieraj, prof. uczelni, który rozpoczął spotkanie powitaniem gościa w murach naszego uniwersytetu.
Mariusz "Orzeł" Wojteczek - opowiedział, jak odkrywał swoje powołanie do pisania oraz w jaki sposób osobiste doświadczenia – zarówno jego własne, jak i bliskich mu osób – wpływały na tworzone przez niego literackie światy. W swobodnej rozmowie z Autorem poruszono wiele wątków związanych z jego warsztatem pisarskim. Publiczność miała okazję prześledzić proces twórczy Pisarza, przebiegający od pierwszych inspiracji i budowania fabuły, przez kreowanie bohaterów, aż po etap wydawniczy. W trakcie rozmowy Autor zdradził ponadto, którzy ze współczesnych pisarzy – zarówno polskich, jak i zagranicznych – stanowią dla niego źródło inspiracji, oraz jak udaje mu się łączyć pracę zawodową z pasją pisarską. Nie zabrakło również praktycznych porad dla początkujących autorów – motywujących, szczerych i płynących z wieloletniego doświadczenia.
Na początku maja 2025 r. dr Katarzyna Kozak z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa w ramach wymiany kadry akademickiej (Program Erasmus +) przeprowadziła zajęcia dydaktyczne w Instituto Politécnico de Santarém. Program wizyty obejmował spotkanie z pracownikami i studentami uczelni oraz wykłady z zakresu wczesnonowożytnej literatury angielskiej. Rezultatem rozmów są plany podjęcia współpracy badawczej. Ponadto czas wizyty poświęcony został na promocję wyjazdów w ramach projektu Erasmus+ do UwS wśród studentów uczelni goszczącej.
![]() |
![]() |